Visegrad Kick-off Project Meeting 2020

from Wednesday, 14 October 2020 (13:00) to Thursday, 15 October 2020 (17:00)
ELI Beamlines (First day - Conference room, Second day - Dark room)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
14 Oct 2020
15 Oct 2020
AM
10:00 Introduction and Welcome - Dr Anna Zymaková (ELI Beamlines)   (First day - Conference room, Second day - Dark room)
10:10 Ultrafast science in the E1 experimental hall and it supporting laboratories - Dr Jakob Andreasson (Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.)   (First day - Conference room, Second day - Dark room)
10:40 The ELIBIO BioLab. Bio-Sample preparation and characterisation at ELI - Dr Rachael Jack (Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.)   (First day - Conference room, Second day - Dark room)
11:10 --- Coffee break ---
11:30
Optical spectroscopy session -Dr Miroslav Kloz (Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.) (until 12:00) (First day - Conference room, Second day - Dark room)
PM
13:00
X-RAY SPECTROSCOPY APPLICATIONS -Prof. Jacinto Sa (Institute of Physical Chemistry Polish Academy of Sciences, Poland) (until 13:30) (First day - Conference room, Second day - Dark room)
13:30
X-RAY SPECTROSCOPY APPLICATIONS -Prof. Jakub Szlachetko (Institute of Nuclear Physics PAN) (until 14:00) (First day - Conference room, Second day - Dark room)
14:00
X-RAY SPECTROSCOPY APPLICATIONS -Dr Zoltán Németh (Wigner Research Centre for Physics, Hungary) (until 14:30) (First day - Conference room, Second day - Dark room)
14:30
X-RAY SPECTROSCOPY APPLICATIONS -Prof. Jozef Uličný (Pavol Jozef Šafárik University in Košice, Slovakia) (until 15:00) (First day - Conference room, Second day - Dark room)
15:00 --- Coffee break ---
15:20
Visegrad Group Discussion (until 16:00) (Conference room)
16:00 --- Break ---
16:15 Discussion of prospective user application - Mateusz Rebarz (Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.) Jakob Andreasson (Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.) Dr Anna Zymaková (ELI Beamlines) Miroslav Kloz (Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.) Jacinto Sa Jakub Szlachetko   (First day - Conference room, Second day - Dark room)
12:00
Optical spectroscopy session -Dr Mateusz Rebarz (Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.) (until 12:30) (First day - Conference room, Second day - Dark room)
12:30
Optical spectroscopy session -Dr Tamás Keszthelyi (Wigner Research Centre for Physics, Hungary) (until 13:00) (First day - Conference room, Second day - Dark room)
13:00 --- Lunch ---
14:00
X-ray spectroscopy session -Dr Anna Zymaková (ELI Beamlines) (until 14:30) (First day - Conference room, Second day - Dark room)
14:30
X-ray spectroscopy session -Dr Wojciech Błachucki (Institute of Physics of the Polish Academy of Sciences, Poland) (until 15:00) (First day - Conference room, Second day - Dark room)
15:00
X-ray spectroscopy session -Dr Joanna Czapla-Masztafiak (Institute of Physics of the Polish Academy of Sciences, Poland) (until 15:30) (First day - Conference room, Second day - Dark room)
15:30 Discussion, Closing remarks   (First day - Conference room, Second day - Dark room)