21-25 October 2019
ELI Beamlines
Europe/Prague timezone

Chairs

  • Gerard Mourou, Honorary Chair (Ecole Polytechnique, France)
  • Georg Korn, Co-chair (ELI Beamlines, Czech Republic)
  • Allen Weeks, Co-chair (ELI-DC AISBL, Belgium)

International Steering Committee

  • Marco Borghesi (Queen´s University of Belfast, United Kingdom)
  • Sergei Bulanov (ELI Beamlines, Czech Republic / KPSI, Japan)
  • Dimitris Charalambidis (ELI-ALPS, Hungary / FORTH-Hellas, Greece)
  • Sandro De Silvestri (Politecnico di Milano, Italy)
  • Henryk Fiedorowicz (Military University of Technology, Poland)
  • Julien Fuchs (École Polytechnique, France)
  • Tetsuya Kawachi (KPSI, Japan)
  • Christoph Keitel (Max Planck Institute for Nuclear Physics, Germany)
  • Jean-Claude Kieffer (INRS, Canada)
  • Ryosuke Kodama (ILE, Japan)
  • Kiminori Kondo (KPSI-QST, Japan)
  • Wim Leemans (DESY, Germany)
  • Matthias Marklund (Chalmers University of Technology, Sweden)
  • Philippe Martin (CEA-LIDYL, France)
  • Mauro Nisoli (Politecnico di Milano, Italy)
  • Károly Osvay (ELI-ALPS, Hungary)
  • Emma Springate (CLF, STFC, United Kingdom)
  • Markus Roth (TU Darmstadt, Germany)
  • Bedřich Rus (ELI-Beamlines, Czech Republic)
  • Kazuo Tanaka (ELI-NP, Romania)
  • Thomas Tschentscher (XFEL, Germany)
  • Claes-Göran Wahlström (Lund University, Sweden)
  • Jon Zuegel (University of Rochester, USA)
  • Jorge Rocca (Colorado State University, USA)

Programme Committee

  • Daniele Margarone, Chair (ELI Beamlines, Czech Republic)
  • Jakob Andreasson (ELI Beamlines, Czech Republic)
  • Pavel Bakule (ELI Beamlines, Czech Republic)
  • Dimitri Batani (University of Bordeaux, France)
  • Stepan Bulanov (BELLA, Lawrence Berkeley National Laboratory, USA)
  • Dimitris Charalambidis (ELI-ALPS, Hungary / FORTH-Hellas, Greece)
  • Pablo Cirrone ( (INFN-LNS, Italy)
  • Thomas Cowan (HZDR, Germany)
  • Leonida Gizzi (INO-CNR, Italy)
  • Simon Hooker (University of Oxford, United Kingdom)
  • Tomonao Hosokai (Osaka University, Japan)
  • Masaki Kando (KPSI-QST, Japan)
  • Kiminori Kondo (JAEA, Japan)
  • Tadzio Levato (Eli Beamlines, Czech Republic)
  • Matthias Marklund (Chalmers University of Technology, Sweden)
  • Andreas Meier (University of Hamburg / DESY, Germany)
  • Alexander Molodozhentsev (ELI Beamlines, Czech Republic)
  • David Neeley (CLF, STFC, United Kingdom)
  • Jaroslav Nejdl (ELI Beamlines, Czech Republic)
  • Károly Osvay (ELI-ALPS, Hungary)
  • Markus Roth (TU Darmstadt, Germany)
  • Ulrich Schramm (HZDR, Germany)
  • Hyonkk Suk (APRI-GIST, Korea)
  • Stefan Weber (ELI Beamlines, Czech Republic)
  • Jon Zuegel (University of Rochester, USA)

Local Organizing Committee

  • Gabriele Grittani (ELI Beamlines, Czech Republic)
  • Dong- Du Mai (ELI Beamlines, Czech Republic)
  • Romana Kočová (ELI Beamlines, Czech Republic)
  • Michael Vích (ELI Beamlines, Czech Republic)